מלכת הלילה

סיפורים על פריחת ההימלאיה

קרא עוד

מלכת הלילה

סיפורים על פריחת ההימלאיה

כשהלבנה עולה מעל פסגות ההימלאיה המזרחיות, ניחוחות ליליים חושניים מתחילים לעלות ובראשם היסמין סמבק, או "מלכת הלילה" כפי שהוא נקרא בהינדית. התכשיט של דרום אסיה הוא היקר ביותר מכל זני היסמין. כאשר השמש שוקעת נפרשים הפרחים הזעירים והענוגים ומשחררים את ניחוחם הקסום הממלא את אוויר הלילה כמו ערפל מבושם.

האינדונזים סבורים שהיסמין סמבק קדוש ומייצג את היופי, הטוהר והמסירות. הכלות בג'אווה עונדות בשערן את הפרחים הזעירים ודמויי הפנינים . בפקיסטן, הכלות והחתנים עונדים זרי יסמין סביב צווארם. זהו צמח ששורשיו נטועים ברומנטיקה. בחלק מהמקומות הוא קרוי סמפגיטה, שם אשר על פי הסברה נוצר מהמשפט "סומפטה קיטה" בפיליפינית שמשמעותו "אני מבטיח/ה לך" – נדר של אהבה. אנו קוראים לו יסמין ערבי משום שהוא ניחוח מסתורי, חלומי ומהפנט של לילות חמים בארצות רחוקות.

במשל מאות שנים הוקסמו מלכי פרס וקיסרי סין בריחו של היסמין סמבק ודרשו שיצמח בגנים המלכותיים. משתמשים בו ללוויות ולטקסים דתיים ובשירה האינדונזית הוא שמור לגיבורים שנפלו בקרב. הניחוח הקוסם שלו נחשב כמעורר תשוקה במשך היום ומרגיע בשעות הלילה.

לפריחה הקטנה ויהירה הזאת, מושלמת ככל שתהיה, יש דרישות משלה כדי שנוכל לחוות את מלוא קיסמה. מן ההכרח לקטוף אותה עם שחר כאשר הניחוח בעיצומו. יש לקטוף את הפרחים ביד בלבד כדי שלא יינזקו. השבריריות של הפריחה גם מרמזת שהיא לא נשמרת לזמן רב, מה שהופך אותה לרבת ערך עבור הבשמים היקרים בעולם. 8,000 פרחים דרושים לייצור מיליליטר אחד של שמן. מפרך, ללא ספק, אבל כל הדברים הטובים הם כאלה.

האוצר המזרחי הזה הוא תכשיט הכתר ב-Jasmine Sambac & Marigold Cologne Intense. בג'ו מלון שילבנו אותו בשוק פרחים הודי הכולל את ציפורני החתול העוקצניות, הילנג ילנג התוסס, שרף בנזואין עשיר ותווים חמים של ענבר ווניל. לילות רכים, ירח בהיר, ימים משכרים ושמש קופחת – התמצית של הודו כשהיא לכודה בבושם אחד מפתה.

“"לילות רכים, ירח בהיר, ימים משכרים ושמש קופחת – התמצית של הודו כשהיא לכודה בבושם אחד מפתה."”

היכנסי לסטורי לרכישה